Вестник „24 часа” стартира нова кампания срещу войната по пътищата

"За 100 живота повече" събира идеи за ефективни мерки във важната обществена кауза

13 Февруари 2017 г.
Вестник „24 часа” стартира нова кампания срещу войната по пътищата

Снимка: в. "24 часа"

Изработването на изцяло нов закон за движение по пътищата ще инициира следващия парламент. Това стана ясно по време на дискусия, организирана от в. „24 часа” днес, с която един от най-влиятелните вестници в страната поставя начало на нова своя инициатива под надслов „За 100 живота повече”.

Изданието събра на публичен дебат днес министри, досегашни народни представители, ръководители на КАТ, СБА, както и хора, чийто живот се е преобърнал драматично след катастрофи. Целта на кампанията е да мобилизира колкото се може повече енергия с полезни идеи и предложения за ефективни мерки в една от най-важните за цялото общество кауза – да спре войната по пътищата.

България е на първо място в Европа по брой загинали в пътни катастрофи, много често пострадалите са деца - трагедията е за хиляди семейства.

20% от загиналите на пътя са убити от свои роднини, съобщи по време на дискусията Алекси Кесяков, секретар на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението по пътищата. "Това по пътищата не е война – все някой щеше да победи досега. Не е бедствие, нито епидемия, а една наследствена болест, която се унаследява от фамилия на фамилия и от институция на институция."

Средно над 10 000 души са ранените годишно в катастрофи у нас. Така, на практика няма българско семейство без пострадал, съобщи Илия Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. „Промените в закона за движение по пътищата са добри, но очевидно не са достатъчни, защото наказанията не работят. Защо да увеличаваме глобите, когато няма дори и 50% събираемост”, попита риторично той и отбеляза, че не размерът, а неизбежността на едно наказание е това, което дава ефект върху обществото.
 
Според главния секретар на МВР Георги Костов, от началото на годината се наблюдава намаляване на катастрофите и до голяма степен това се дължи на въведените по-строги санкции, включително спиране от движение и прекратяване на регистрацията на автомобила при груби нарушения. Повечето участници в дискусията обаче се обединиха около мнението, че е нужен изцяло нов закон.

Дебатът ще бъде успешен, ако с предложенията и мерките след него бъде спасен и един живот, обявиха организаторите от в. "24 часа".

Всички издания на МИТ Прес ООД - сп. "Мениджър", новинарското онлайн издание "Мениджър Нюз", както и онлайн изданията "Обекти" и "Новите родители" се присъединяваме към апела на кампанията и заявяваме своята подкрепа за тази кауза.

Заедно

Как родителите влияят на бъдещия шофьор

Новини

Внимавайте със столчето за кола през зимата

Заедно

В Русия ще забраняват да се оставя дете само в кола

Още от Новини

Снимка: издателство КИБЕА​

Даряваме книги за културни и образователни институции

Снимка: подкаст „Преобръщане“​

Нов епизод на „Преобръщане“: Наркотици. Без грим! – разговор със Сирма Георгиева

Ребека Фъргюсън

Снимка: Getty

Ребека Фъргюсън с признание за първото си бебе

Дара Екимова. Снимка: Instagram

Дара Екимова: С моя любим откривам хубавото в себе си и в живота

 

Ник Джонас и Приянка Чопра. Снимка: Instagram

 

Ник Джонас разказа шокираща история за раждането на дъщеря си

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Бъдеща майка се колебае за името на бебето.

Снимка: Shutterstock

Майка говори със сина си. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Бъдеща майка се колебае за името на бебето.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Полезни съвети как да изберете име на детето

То трябва да отговаря на личността на малкото и да го кара да се чувства обичано и специално през целия си живот

Майка говори със сина си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

7 типични грешки на съвременните майки

Сравняват се с другите, слушат чужди съвети ... и още

Дете отказва да закуси

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как да накараме децата да закусват

5 трика ще ви помогнат да се справите с отказа на малчугана да яде сутрин

Майка прегръща сина си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Кой e по-добре да възпитава момчето – мама или татко

В кой етап е по-разумно ролите да се разменят (част 2)

Дара Екимова. Снимка: Instagram

Заедно

Дара Екимова: С моя любим откривам хубавото в себе си и в живота

Певицата разкри подробности за човека, който я вдъхновява